Moszna
kliknij w zdjęcie aby je powiększyć
Moszna
Pałac w Mosznej
Zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim, pomiędzy miastami Prudnik i Krapkowice. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Początkowo członkowie rodu Tiele-Wincklerów mieli być chowani w krypcie pod pałacową kaplicą. Z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć, podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w pałacowym parku cmentarz. Jest on udostępniony zwiedzającym.
Budowla powstała w połowie wieku XVIII jako pałac barokowy. Obecna forma budynku została nadana po roku 1896, kiedy to w nocy z 2 na 3 czerwca barokowy pałac częściowo spłonął. Stary pałac został odbudowany, a przed 1900 powstała część wschodnia w stylu neogotyckim z oranżerią, a w latach 1911–1913 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem (zgrupowane dęby szypułkowe) i rzadkimi skupiskami rododendronów. W 1904, 1911 oraz 1912 roku gościem podczas polowań urządzanych przez Franza-Huberta hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler opuściła pałac wiosną 1945 roku. W ogrodzie pałacowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które H. Barthel w 1929 roku utożsamił z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. Po II wojnie światowej podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady. Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń. Urządzono w nim lazaret. W roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej. W tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego oraz wywieziono większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Po wojnie umieszczano w pałacu na krótko różne instytucje, dopiero w 1972 roku stał się siedzibą sanatorium, a od 1996 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. W 1948 roku na części gruntów dawnego majątku powstała Państwowa Stadnina Koni. Od 2013 w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja. Szpital został przeniesiony do budynku nieopodal. W ferie zimowe oraz wakacje letnie w pałacu odbywają się tematyczne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży. W 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa", a w 1985 roku „Lubię nietoperze"
Moszna
Pałac w Mosznej
Moszna
Pałac w Mosznej
Moszna
Pałac w Mosznej
Moszna
Pałac w Mosznej
Według legendy, po zamku błąka się biała dama duch nieszczęśliwie zakochanej w hrabim guwernantki, która pod osłoną nocy snuje się po posiadłości w poszukiwaniu sypialni hrabiego
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Aleja Lipowa
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
Moszna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Mosznej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz