Larnaka ● Kuklia ● Pafos ● Nikozja ● Ayia Napa ● Cape Greco

kliknij w zdjęcie aby je powiększyć
Airport Katowice
Airport Katowice
Airport Katowice
Cerkiew Świętego Łazarza
Prawosławna świątynia w Larnace, wzniesiona w IX w. i odnowiona w XVII w.
Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition (dawna nazwa Larnaki). Źródła pisane nie informują, kiedy na miejscu tym powstała pierwsza świątynia chrześcijańska. Istniejący współcześnie budynek został ufundowany przez cesarza Bizancjum Leona VI w IX w. lub na początku X stulecia. Jest możliwe, że po objęciu władzy na Cyprze przez francuską dynastię Lusignan obiekt został przekazany Kościołowi katolickiemu i służył mnichom obrządku łacińskiego lub ormiańskiego (co mniej prawdopodobne). Budynek został również przebudowany – dostawiono elementy w stylu gotyckim, w tym sklepienia krzyżowe, gargulce i południowy portyk, który stał się głównym wejściem do obiektu, przejmując funkcję wcześniejszej, bizantyjskiej bramy wiodącej od zachodu. W XV wieku, w nieokreślonych bliżej okolicznościach, doszło do znacznych zniszczeń świątyni, co sprawiło, że w II połowie stulecia była ona faktycznie ruiną. W 1570 budynek został zamieniony na meczet, jednak już w 1589 za sumę 3 tys. tureckich srebrnych monet wykupiła go wspólnota prawosławna i ponownie urządziła w nim cerkiew. Prawdopodobnie w celu łatwiejszego gromadzenia środków na remont obiektu, prawosławni dwa razy do roku, w dzień św. Marii Magdaleny i w dzień św. Łazarza udostępniali katolikom świątynię, przy czym nabożeństwa obu wyznań odbywały się na dwóch różnych ołtarzach. Zwyczaj ten przetrwał do 1784. W XVII w. doszło do kolejnego remontu obiektu, który w znacznej mierze przywrócił mu pierwotny wygląd. Z epoki baroku pochodzi rzeźbiony w drewnie ikonostas świątyni. W XVIII i XIX w. przy cerkwi mógł istnieć monaster. Pożar w 1970 roku zniszczył znaczną część wnętrza, w tym fragment ikonostasu wraz z ikonami, które odrestaurowano w późniejszych latach w tym XII-wieczną ikonę św. Łazarza.
Larnaka
Larnaka
Mackenzie Beach
Larnaka
Mackenzie Beach
Larnaka
Mackenzie Beach
Ciekawą atrakcją, choć niektórzy turyści patrzą na to z niepokojem, są samoloty, które chwilami przelatują tuż nad plażą. W odległości około kilometra znajduje się bowiem międzynarodowy port lotniczy.
Larnaka
Mackenzie Beach
Larnaka
Słone Jezioro - Salt Lake
Larnaka Salt Lake to tak naprawdę kompleks połączonych ze sobą czterech jezior: Aliki, Orphani, Soros i Spiro. Ich całkowita powierzchnia to ponad 2 km kw. Jest obszarem chronionym, na mocy cypryjskiej ustawy o ochronie przyrody i dzikiej flory i fauny oraz europejskiej dyrektywy siedliskowej. Jest to też ważny obszar Ramsar i Natura 2000, a także jedno z najważniejszych siedlisk ptactwa wodnego w Europie. To miejsce upodobało sobie 85 gatunków ptaków wodnych, których populacje szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Kiedy odwiedzamy słone jezioro latem, jest ono martwe, woda wyparowuje bowiem pod wpływem wysokich temperatur. Wypełniona pokładami soli niecka zachęca, by przespacerować się po powierzchni, jednak wchodzenie na taflę jest zabronione. Zupełnie inaczej zbiornik wygląda w zimie. Wypełnia się wtedy wodą i staje się domem dla migrujących ptaków, w tym tysięcy flamingów, które przebywają tu od listopada do marca. Jeśli trafimy nad jezioro w odpowiednim momencie, możemy zaobserwować niezwykłe widowisko - stada charakterystycznych różowych, długonogich ptaków, które przechadzają się po brzegu w poszukiwaniu pożywienia - m.in. małych krewetek solankowych, które są tu głównym elementem łańcucha pokarmowego.
Larnaka
Każdego roku, między listopadem a marcem, tysiące kolorowych różowych flamingów osiedlają się na Cyprze. Robią to dzięki dużej ilości krewetek solankowych, które znajdują w jeziorach wyspy, aby się pożywić.
Larnaka
Hala Sultan Tekke - Umm Haram
Meczet położony na zachodnim brzegu jeziora Słonego w Larnace. Uznawane za święte miejsce islamu ze względu na miejsce pochówku ciotki Mahometa, Umm Haram, która w 649 roku zginęła na Cyprze niefortunnie spadając z muła.
Larnaka
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Punkt widokowy na trasie Pafos - Limassol
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Punkt widokowy na trasie Pafos - Limassol

Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Punkt widokowy na trasie Pafos - Limassol

Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Skała Afrodyty to nie tylko przepiękny krajobraz, ale z tym miejscem związana jest także bardzo ciekawa legenda. Właściwie to kilka legend. Pierwsza z nich mówi o tym, że w okolicach największej ze skał wyłoniła się grecka bogini miłości Afrodyta. Według mitu, Afrodyta podążała w kierunku wyspy Kythera, ale uznała ją za zbyt małą. Dopiero Cypr i okolice miasta Pafos okazały się być wystarczająco dobrymi dla bogini miłości. Jedni twierdzą, że Afrodyta przemierzała morza i oceany właśnie na tej największej ze skał. Inni znów wierzą, że Afrodyta sama wybrała skałę, jako miejsce przybrania ludzkiej formy. Co ciekawe, podobno śmiałek, który przepłynie Skałę Afrodyty dookoła trzy razy na zawsze zachowa młodość i urodę. Inna legenda związana z Petra tou Romiou nawiązuje do bizantyńskiego wojownika Bazylego Digenisa Akritasa, który dokładnie w tym miejscu bronił Cypr przed najazdem Arabów. Legenda głosi, że wojownik był tak silny, że z samych gór Troodos rzucał w kierunku statków kamienie i w ten sposób odpędził atak przybyszów i uratował Cypryjczyków. Największa z tych skał została nazwana Petra tou Romiou co znaczy „Skała Rzymianina”.
Punkt widokowy na trasie Pafos - Limassol
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Formacje Skalne - Petra tu Romiu
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Skała Afrodyty - Petra tu Romiu
Formacje Skalne - Petra tu Romiu
Formacje Skalne - Petra tu Romiu
Plantacja Bananów
Coral Bay
Plantacja Bananów
Coral Bay
Plantacja Bananów
Coral Bay
Coral Bay
Coral Bay
Wrak Statku Edro III
Pływający pod banderą Sierra Leone statek EDRO III osiadł na mieliźnie u wybrzeży Pegei 8 października 2011 r. na wzburzonym morzu podczas rejsu na Rodos z Limassol na Cyprze z ładunkiem płyt gipsowo-kartonowych. W chwili wypadku statek miał dziewięciu członków załogi – siedmiu Albańczyków i dwóch Egipcjan. Załoga została uratowana i przetransportowana drogą powietrzną w bezpieczne miejsce w Pafos przez lokalny brytyjski helikopter wojskowy. EDRO III ma ponad 80 metrów (260 stóp) długości i waży około 2300–2500 ton. Statek leży na skałach morskich pod kątem 11–12 stopni w pobliżu obszaru jaskini morskiej. Niemiecka firmą CIMEXTA Vessel Salvage Company otrzymała zadanie bezpiecznego usunięcia z pokładu jednostki oleju napędowego, węglowodorów i zanieczyszczeń morskich. Misję uczynienia kadłuba wodoszczelnym powierzono cypryjskiej firmie ratownictwa morskiego. Powierzone zadania zakończono w październiku 2013 r. Ze względu na niebezpieczeństwo nikt nie ma wstępu na statek. Gmina Peyia, która jest regionalnym organem administracyjnym, w którym spoczywa Edro III, wspomniała, że przeprowadzono kilka badań i prób holowania wraku, z których wszystkie zostały porzucone ze względu na trudność projektu. Oficjalnie nie ma aktualnych planów jego usunięcia.
Coral Bay
Wrak Statku Edro III
Coral Bay
Wrak Statku Edro III
Coral Bay
Wrak Statku Edro III
Coral Bay
Wrak Statku Edro III
Pafos

Groby Królewskie - Tombs of the Kings
Odkryte niedaleko cypryjskiego miasta Pafos grobowce otrzymały taką majestatyczną nazwę, ponieważ sądzono, że tak wspaniale i z przepychem mogli być pochowani tylko królowie. W rzeczywistości w III. p.n.e. - z tego okresu pochodzą bowiem grobowce - na Cyprze nie było już królów. Bez względu na to, kto naprawdę znalazł tutaj swoje miejsce wiecznego spoczynku, skalne grobowce są jedyne w swoim rodzaju. W gruncie rzeczy nie są to też zwykłe grobowce, jakie znamy, ale raczej regularne domy wykute głęboko w ziemi. Z otoczonego kolumnami i filarami atrium prowadziły schody do właściwych pomieszczeń grobowych, które wykuto w wapiennej skale. Najważniejsze grobowce na tej ogromnej powierzchni zostały skatalogowane, a niektóre z nich są dostępne dla zwiedzających. Nie ma tutaj żadnych dodatkowych przedmiotów; te zostały zrabowane już w czasach rzymskich. Archeologiczne stanowisko Grobowców Królewskich jest częścią cmentarza antycznego Pafos i znajduje się na skraju tzw. Nekropolii Północnej. To miejsce, jak również Park Archeologiczny Kato Pafos, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Grobowce Królewskie, w całości wykute w skale, należą do najważniejszych budowli, jakie pozostały do naszych czasów z antyku i są cennymi pomnikami architektury hellenistycznej w Pafos. Mimo nazwania miejsca „Grobowcami Królewskimi”, nie ma dowodów archeologicznych, aby pochowani byli tutaj królowie cypryjscy (poza może jednym przypadkiem). Określenie czasu ich powstania między okresem hellenistycznym i rzymskim wyklucza taką możliwość, ponieważ królestwo cypryjskie, po podbiciu go przez Ptolemeuszy (Lagidów), przestało istnieć. Nekropolia został założona równocześnie z Nea Paphos. Największe wrażenie robi północna część nekropolii – ta wpisana na listę UNESCO. Całkowita powierzchnia wszystkich miejsc pochówku jest bardzo duża i rozciąga się na całym obszarze wzdłuż murów miejskich. Zawiera wiele rodzajów grobów, nie tylko wykutych w skale. Najstarsze z nich pochodzą z końca IV w. p.n.e. Kolejne powstawały nieco później, w III w. p.n.e., wraz z rozwojem zamożnych rodzin. Również otoczenie nekropolii wypełniało się grobami, ale biedniejszych ludzi, którzy jedno miejsce wykorzystywali wielokrotnie. Niestety, nekropolia była powszechnie znana i została nie tylko splądrowana, ale też uszkodzona przez kamieniołomy i zdewastowana przez bezdomnych. Niektóre monumenty uległy całkowitemu zniszczeniu. Największe i najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających są grobowce oznaczone numerami 3 i 6.
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos - kompleks archeologiczny obejmujący ruiny starożytnego greckiego i rzymskiego miasta zlokalizowanego w pobliżu portu współczesnego miasta Pafos na Cyprze. Wykopaliska datowane są na okres od starożytności do średniowiecza. Uznawane za najważniejsze są rzymskie wille - Dom Dionizosa, Dom Aiona, Willa Tezeusza - których nazwy pochodzą od znalezionych w nich mozaik podłogowych. Na terenie wykopalisk odnaleziono również agorę, odeon, asklepiejon, bazylikę. Park wraz z pobliskimi Grobowcami Królewskimi i świątynią Afrodyty w Kukli wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto założone przez Nikoklesa, króla Pafos w IV wieku p.n.e jako ośrodek administracyjno - gospodarczy królestwa, po podbiciu przez egipską dynastię Ptolomeuszy spełniał funkcję bazy floty wojennej. Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Pafos w IV wieku, cesarz rzymski Konstans przeniósł stolicę wyspy do Salaminy. Utrata znaczenia i późniejsze najazdy piratów arabskich przyczyniły się do upadku miasta i opuszczenia go przez mieszkańców.
Park Archeologiczny Nea Pafos
Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos - Mozaika z Willi Tezeusza
Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos
Pafos
Park Archeologiczny Nea Pafos - Mozaika w Domu Dionizosa
Park Archeologiczny Nea Pafos - Mozaika w Domu Dionizosa
Park Archeologiczny Nea Pafos - Mozaika w Domu Dionizosa
Park Archeologiczny Nea Pafos - Odeon
Pafos
Latarnia Morska Kato Paphos
Mówi się, że to ornament Pafos i znak firmowy miasta. Latarnia morska Kato Paphos jest pomnikiem, w którym znajduje się cała historia Cypru. Imponująca latarnia morska stanowi część obszaru archeologicznego Pafos, który znajduje się obok małego portu. Ostatnie prace konserwatorskie i promocja samego pomnika są obecnie orientacyjnym aspektem wieloletniego dziedzictwa kulturowego Pafos. Latarnia morska Kato Paphos była pierwszą wybudowaną na Cyprze przez Anglików, w 1888 roku. Został on zbudowany pomiędzy portem a Zamkiem Pafos, aby pomóc żeglarzom wejść do miasta w nocy. Po wybudowaniu tej latarni powstały jeszcze trzy latarnie morskie: jedna w Cape Greco w Agia Napa, jedna w Cape Kiti w Larnaki i ostatnia w Cape Gata w Lemesos. Wraz z okupacją angielską, rozpoczęto budowę szeregu latarni morskich z systematycznym planowaniem, które obejmuje całą wyspę w krótkim czasie. Imponująca latarnia morska Kato Paphos to próbka nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. Poza tym, że jest zasilany energią słoneczną, jego jasny zasięg sięga 17 mil morskich. Posiada również możliwość magazynowania energii przez 25 dni, co zapewnia jej normalne działanie, niezależnie od nasłonecznienia.
Park Archeologiczny Nea Pafos - Zachowany łuk zamku 40 kolumn
Park Archeologiczny Nea Pafos - Zachowany łuk zamku 40 kolumn
Dlaczego na Cyprze jest dużo kotów?
Jak podaje legenda koty zostały na Cypr przywiezione, kiedy za czasów cesarza Konstantyna ten region nawiedziły ogromne susze. Na skutek tego na wyspie pojawiło się bardzo dużo jadowitych węży, a wielu ludzi zmarło od ich ukąszenia. Matka cesarza, św. Helena wpadła na pomysł, by do ich likwidacji sprowadzić koty.
Pafos
Pafos
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Pafos
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
Pafos
Sunny Hill Hotel Apartments
Sunny Hill Hotel Apartments
White Stones
White Stones
White Stones zwane także White Rocks, to przepiękna formacja skalna znajdująca się pomiędzy Larnaką, a Limassol. Białe skały to nic innego jak kreda, czyli skała, która powstała na dnie morza. Składa się ona z żyjątek morskich oraz mikrytu, dzięki czemu jej kolor jest prawie śnieżnobiały.
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
White Stones
CYPR PÓŁNOCNY
Cypr Północny, czyli inaczej Turecka Republika Cypru Północnego to państwo, o którym się raczej nie słyszy, a także o którym mało kto wie. Przez lata miejsce to jest blokowane na arenie międzynarodowej ze względu na dość skomplikowaną sytuację na wyspie. Nikozja to stolica Cypru i największe miasto (ok. 300 tys. mieszkańców). Można powiedzieć, że leży w środku wyspy. Pomimo, że nie jest już tak jak w 2001 i bez obaw można zwiedzić obie części Nikozji, nadal (od 1974 roku) pozostaje ona jedyną podzieloną stolicą - południe to część grecka, północ to część turecka. Obie części dzieli zielona linia i strefa zdemilitaryzowana, którą utrzymuje tu ONZ. Dla Turków cypryjskich północna Nikozja to stolica Cypru Północnego – państwa, które uznaje tylko i wyłącznie Turcja.
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
To bodajże najstarsza turecka budowla, jaką można spotkać w Nikozji. Büyük Han, czyli Wielki Zajazd został wzniesiony w 1576 roku i miał służyć jako miejsce zakwaterowania dla licznych handlarzy, którzy podróżowali do miasta, aby sprzedawać tu swoje towary (najczęściej biżuterię, tkaniny oraz przyprawy). Budowla jest bardzo masywna. Szerokie mury i małe okna miały chronić mieszkańców przed niebezpieczeństwami. Następnie Büyük Han był wykorzystywany jako główne więzienie, a w 1893 roku został przeznaczony na miejsce schronienia dla najuboższych mieszkańców Nikozji. Atrakcja dla zwiedzających jest dostępna od 2002 roku, jednak szybko stała się centralnym punktem dla zagranicznych podróżnych. W końcu znajdują się tu liczne sklepy i kawiarenki, które oferują turystom szeroki wybór cypryjskich produktów oraz usług. Wielki Zajazd służy mieszkańcom Nikozji również jako miejsce dla wydarzeń kulturalnych i często można trafić tu na spektakle czy koncerty.
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Büyük Han - Wielki Zajazd
Büyük Han - Wielki Zajazd
Nikozja Cypru Północnego
Büyük Han - Wielki Zajazd
Büyük Han - Wielki Zajazd
Katedra Świętej Zofii - Meczet Selimiye
Katedra Świętej Zofii - Meczet Selimiye
Budowa katedry rozpoczęła się pod koniec pierwszego dziesięciolecia XIII wieku, za panowania władcy z dynastii Lusignanów. Mimo iż już w 1326 roku budowla została konsekrowana, to jej budowa trwała blisko 150 lat i nigdy nie została ukończona. Świadczą o tym m.in. nieukończone wieże dzwonnicze. Katedra stanęła na ruinach bizantyjskiej kościoła Hagia Sophia. To tutaj władcy z dynastii Lusignanów otrzymywali koronę i tytuł króla Cypru. Katedra na przestrzeni 4 wieków wielokrotnie ulegała zniszczeniu w wyniku ataków obcych wojsk oraz trzęsień ziemi. Spowodowało to że pierwotna bogata dekoracja wnętrza (rzeźby, stele, malowidła na sklepieniu) uległa znacznemu zniszczeniu. W XVI wieku w wyniku trzęsienia ziemi poważnie uszkodzona została wschodnia część katedry. Prace mające na celu naprawę katedry zostały podjęte za panowania Wenecjan. W XVI wieku miasto zostało przejęte przez Osmanów. Katedra przemianowana została na meczet i otrzymała nazwę Hagia Sofia. Zniszczono większą część z wyposażenia wnętrz oraz dekoracji – ambonę i ławki wykorzystano jako drewno opałowe a stele nagrobne jako panele podłogowe. Usunięto wszelkie formy dekoracji przedstawiające postaci ludzkie m.in. rzeźby, freski, witraże. Do nieukończonych wież dzwonniczych dodano minarety, a na dziedzińcu ustawiono fontannę do rytualnych ablucji. W 1954 roku zmieniono nazwę meczetu na Selimiye, na cześć sułtana Selima II.
Katedra Świętej Zofii - Meczet Selimiye
Katedra Świętej Zofii - Meczet Selimiye
Nikozja Cypru Północnego
Nikozja Cypru Północnego
Nikozja Cypru Północnego
Nikozja Cypru Połudnowego
Przejście graniczne między grecką a turecką częścią wyspy
Nikozja Cypru Połudnowego
Przejście graniczne między grecką a turecką częścią wyspy
Nikozja Cypru Połudnowego
Strefa zdemilitaryzowana
Dalej wstęp jest zabroniony. Przyległe budynki są wyludnione i zdewastowane. Mury obdrapane a szyby powybijane. Zupełnie niczyje. Tym pasem terenu od 1974 roku zarządza ONZ i nie ma do niego wstępu. Ma ona oddzielać oraz chronić społeczność grecką i turecką od wzajemnej agresji. Granica, którą w zasadzie są dwie linie biegnące wzdłuż ulic.
Nikozja Cypru Połudnowego
Strefa zdemilitaryzowana
CYPR POŁÓDNIOWY
Ayia Napa
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Ayia Napa
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Hotel Nelia Gardens
Ayia Napa
Hotel Nelia Gardens
Ayia Napa
Cape Grecko - przylądek będący najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru. Znajduje się na wschód od miejscowości Ajia Napa, stanowiącej ważny ośrodek turystyczny. Od 18 lutego 1993 wraz z całym skalistym półwyspem podlega ochronie jako Etniko Dasiko Parko Kawo Greko.
Cape Grecko
Cyclops Cave - Jaskinia Cyklopa
Według legendy miejsce to było zamieszkałe przez rodzinę cyklopów, którzy rozbili się na wyspie podczas sztormu. Inna historia mówi, że w jaskini mieszkał cyklop o imieniu Polifem, który to schwytał i uwięził Odyseusza wracającego z wojny trojańskiej.
Cerkiew Agioi Anargyroi
Cerkiew Agioi Anargyroi
Cape Grecko
Cape Grecko
Kamara Tou Koraka - Łuk Wron
Kamara Tou Koraka - należy do najciekawszych cypryjskich wytworów natury. Ten naturalny most skalny ma około 7 m szerokości (co czyni go największą formacją tego typu na wyspie). Niestety, z każdym rokiem stan mostu się pogarsza i bardzo możliwe, że niedługo zniknie on z całkowicie tutejszego krajobrazu. Póki co został on odgrodzony i zabezpieczony przed wchodzącymi turystami.
Kamara Tou Koraka - Łuk Wron
Kamara Tou Koraka - Łuk Wron
Brytyjska Baza Wojskowa
Brytyjska Baza Wojskowa
Brytyjska Baza Wojskowa
Cape Grecko
Sea Caves
Sea Caves
Sea Caves to zespół jaskiń krasowych, które zlokalizowane są tuż nad brzegiem morza. Uroku temu miejscu dodaje zatoczka, która wcina się łukiem w całą formację skalną. Tunele jaskiń wydrążone są w głąb lądu i mają długość dochodzącą do 80 metrów. Sea Caves można podziwiać z poziomu lądu, a także z wody.
Sea Caves
Sea Caves - Rock Window - Skalne Okno
Sea Caves - Rock Window - Skalne Okno
Sea Caves - Rock Window - Skalne Okno
Sea Caves - Rock Window - Skalne Okno
Sea Caves
Sea Caves
Sea Caves
Love Bridge - Most Miłości
Love Bridge - Most Miłości
Love Bridge - Most Miłości
Ayia Napa
Park Rzeźb
Idea Parku Rzeźb narodziła się niedawno, a jej realizacja rozpoczęła w 2014 roku. Wówczas to zorganizowano tu pierwszy plener rzeźbiarski nazwany sympozjum. Zaproszeni artyści cypryjscy, greccy oraz z innych krajów, pozostawili wykonane przez siebie w jego trakcie dzieła. Zapoczątkowali tworzenie galerii pod gołym niebem.
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Ayia Napa
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Park Rzeźb
Kaplica Agia Thekla
Mała kaplica Agia Thekla jest zbudowana pomiędzy gminami Agia Napa i Sotiras. Religijnie należy do Sotiry. Jest to „jabłko niezgody” między dwiema gminami, które twierdzą, że kaplica należy do ich peryferii i nie jest to bez znaczenia dla bogactwa archeologicznego, które, jak się uważa, istnieje na brzegach St. Thekla. Katakumby Agia Theklis to jaskinia lub grobowiec wykuty w kamieniu. Uważa się, że w 1571 roku turecki generał Peleas Pasas wylądował tam z armią i wyruszył na Famagustę, gdzie pomagał generałowi Mustafie w oblężeniu miasta.
Kaplica Agia Thekla
Kaplica Agia Thekla
Ayia Napa
Makronissos Beach
Makronissos Beach
Makronissos - Stanowisko Archeologiczne
Grobowce Makronissos
Do tej pory (2018) odkopano dziewiętnaście grobów, małe sanktuarium na wschód od grobowców oraz starożytną część kamieniołomu przylegającą do cmentarza. Wykopaliska odbyły się po sfinansowaniu z gmin Ayia Napa. Groby były używane w okresie hellenistycznym i rzymskim, o czym świadczą nieliczne cytaty znalezione podczas wykopalisk, umieszczające chronologicznie wszystkie znaleziska w okresie cypryjskim i hellenistycznym.
Ayia Napa
Grobowce Makronissos
Makronissos Beach
Makronissos Beach
Makronissos Beach
Ayia Napa
Nissi Beach
Nissi Beach to popularna plaża w kurorcie Ayia Napa na Cyprze. Plaża rozciąga się na 500 metrów, a woda jest na tyle czysta, że plaża została wyróżniona niebieską flagą. Plaża, która ciągnie się wzdłuż własnej zatoczki, wzięła swoją nazwę od małej wysepki Nissi położonej blisko wybrzeża.
Nissi Beach
Nissi Beach
Nissi Beach
Nissi Beach
Ayia Napa
Larnaka
Larnaka Medieval Castle - Średniowieczny Zamek w Larnace
Zlokalizowany na końcu promenady Foinikoudes, średniowieczny zamek w Larnace (również znany jako Fort w Larnace) został zbudowany w okresie średniowiecza, a obecny kształt zawdzięcza zmianom wprowadzonym za panowania osmańskiego. Z jego powstaniem wiążą się pewne spory. Historiograf Florius Boustronius datuje zamek na czasy króla Jakuba I z dynastii Lusignanów (1382-1398), który postawił go, by chronić port. W tym samym czasie Genueńczycy okupowali Famagustę, więc Frankowie wybudowali kolejny port, który odpowiadałby potrzebom królestwa. Źródła z XVIII wieku podkreślają, że zamek został zbudowany przez Turków w 1625 roku, mimo że garnizon turecki stacjonował w Larnace od 1570 roku. Inne źródła potwierdzają, że zamek powstał przed 1625 rokiem. Po zakończeniu panowania Turków osmańskich nad Cyprem, Brytyjczycy zamienili zamek w więzienie i wykorzystywali go przez pierwsze lata swoich rządów. Wschodnia sala w partii przyziemia była wykorzystywana do egzekucji więźniów. Szubienica – która była zbudowana w pomieszczeniu – była wykorzystywana do 1948 roku. Obecnie w zamku znajduje się małe Muzeum Średniowiecza w Larnace, obejmujące trzy pomieszczenia i prezentujące dzieła sztuki z czasów wczesnochrześcijańskich (IV-VII wiek), aż po epokę osmańską (XVIII-XIX wiek).
Larnaka
Akwedukt Kamares
Akwedukt Kamares, znany również jako akwedukt Bekir Pasha, to akwedukt w pobliżu Larnaki na Cyprze. Położony poza miastem, w pobliżu starej drogi do Limassol, był budowany od 1747 roku. Tassos Mikropoulos opisał go jako najbardziej znaczące źródło wody zbudowane na Cyprze.
Akwedukt Kamares
Larnaka

źródło informacji
● wikipedia.pl
● https://podroze.onet.pl/ciekawe/to-jedno-z-najdziwniejszych-jezior-na-swiecie-widowisko-zaczyna-sie-zima/xv5edxx
● https://r.pl/blog/-%20atrakcji-w-nikozji-na-cyprze-ktore-warto-zobaczyc#zielona-linia-najwi%C4%99ksza-atrakcja-turystyczna-nikozji
● https://www.visitcyprus.com/index.php/pl/discovercyprus/culture/sites-monuments/178-larnaka-larnaca-medieval-castle
● https://trek.zone/pl/cypr/miejsca/49244/kamares-aqueduct-larnaka
● https://www.visitcyprus.com/index.php/pl/discovercyprus/culture/sites-monuments/178-larnaka-larnaca-medieval-castle
● https://trek.zone/pl/cypr/miejsca/49244/kamares-aqueduct-larnaka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz